Podstawowe pytania i odpowiedzi związane z systemami fotowoltaicznymi.
Czym różni się kolektor słoneczny od panelu fotowoltaicznego?
Podstawowa różnica między kolektorem słonecznym a panelem fotowoltaicznym to ich funkcja. Kolektory słoneczne służą do ogrzania wody poprzez absorbowanie promieni słonecznych, podgrzana woda może służyć do gotowania, mycia się oraz do ogrzewania. Należy jednak pamiętać, że zimą kolektory słoneczne posiadają bardzo niską wydajność, ponieważ do ich ogrzania potrzebne jest słońce. Natomiast panele fotowoltaiczne służą do przemiany energii słonecznej w energię elektryczną poprzez efekt fotowoltaiczny, który polega na wytworzeniu siły elektromotorycznej podczas działania promieniowania świetlnego, czyli efektem końcowym jest prąd.
Czy w pochmurne dni oraz zimą instalacja produkuje prąd?
Oczywiście że tak. Instalacja fotowoltaiczna działa przez cały rok niezależnie od pory roku. W pochmurne dni instalacja także działa chociaż posiada w tym czasie obniżoną efektywność, a dzieje się tak ponieważ panele fotowoltaiczne wyłapują również promieniowanie rozproszone, które przetwarzane jest w energię elektryczną. Jedyny moment kiedy instalacja nie działa jest to noc.
Jaką ilość energii elektrycznej wytwarzają panele fotowoltaiczne?
Można przyjąć, że w Polsce przy instalacja o mocy 1kW zainstalowana prawidłowo, skierowana w stronę południową wyprodukuje około 900-1000kWh energii elektrycznej. Oczywiście na ostateczną wartość wyprodukowanej energii ma wpływ wiele czynników takich jak: kierunek zamocowania paneli i kąt padania promieni słonecznych, czy występuje jakieś zacienie, jakość instalacji oraz montażu, a także czynnik pogodowy.
Jaki jest koszt założenie instalacji fotowoltaicznej?
Każda instalacja fotowoltaiczna jest wyceniana indywidualnie, ponieważ wpływ na cenę ma mnóstwo czynników i nie da się ustalić sztywnej ceny za 1kW instalacji. Dla przykładu maksymalny koszt kwalifikowany instalacji do 10KW dla wymagać programu Prosument wynosi 8000 zł za 1kW. Oczywiście każda nasza wycena jest darmowa, więc zachęcamy do kontaktu w sprawie analizy i wyceny instalacji fotowoltaicznej.
Czy instalację fotowoltaiczną mogę zamontować wszędzie?
Instalacja powinna być zainstalowana przede wszystkim w miejscu gdzie słońce pada najczęściej i najdłużej, idealnym miejscem jest dach skierowany w stronę południową. Oczywiście instalacje można zamontować również na gruncie, który jest pusty, a dookoła nie ma żadnych obiektów i roślin, które by rzucały cień na naszą instalację.
Co to jest inwerter?
Inwerter inaczej nazywany falownikiem jest urządzeniem zamieniający prąd stały, który produkowany jest w panelach fotowoltaicznych, na prąd zmienny o parametrach zbliżonych do prądu dostępnego w gniazdkach.
Czy instalacja fotowoltaiczna jest odporna na warunki atmosferyczne?
Tak. Dobrze zaprojektowana i odpowiednio zainstalowana elektrownia fotowoltaiczna jest w stanie przetrwać silne wichury, gradobicie oraz burze i śnieżyce występujące w naszym klimacie.
Poniżej przedstawiamy jeden z możliwych rozwiązań finansowania domowej instalacji fotowoltaicznej.
Dotacja Prosument – ogólny zarys programu
Program “Prosument” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma za zadanie wspierać zakup i montaż nowych instalacji z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wsparciem programu objęte są wyłącznie tzw. małe i mikro instalacje, których przeznaczeniem jest produkcja energii elektrycznej lub energii elektrycznej i ciepła.
W jakiej formie przyznawane jest dofinansowanie?
Program Prosument sfinansuje 100% kosztu Twojej instalacji Odnawialnego Źródła Energii. Możesz otrzymać 40% dotacji + 60% pożyczki z oprocentowaniem 1% rocznie = 0zł wkładu własnego
Kilka kroków do oszczędności:
- kontakt z ekspertem
- dobranie mocy instalacji
- wybór najkorzystniejszej oferty instalatorów
- złożenie wniosku do NFOŚiGW (z pomocą instalatora lub eksperta Ekofachowcy.pl)
Po decyzji o przyznaniu dotacji:
- wykonanie instalacji
- przedłużenie gwarancji
To wszystko! Korzystasz z własnego prądu, oszczędzając pieniądze i środowisko.
Beneficjentami programu mogą zostać:
- osoby fizyczne,
- wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe,
- jednostki samorządu terytorialnego i ich związki.
Celem dotacji jest ograniczenie emisji CO2 i obniżenie kosztów energii Prosumentów, czyli osób i podmiotów, które produkują i konsumują energię. A wszystko dzięki wprowadzeniu nowoczesnych instalacji produkujących odnawialną energię.
W ramach programu “Prosument” istnieje nie tylko możliwość uzyskania dofinansowania na zakup i montaż nowych instalacji, ale także wymianę tych już istniejących na wydajniejsze i bardziej przyjazne środowisku systemy OZE.
Oszczędności:
– niższe opłaty za energię elektryczną
– ochrona przez podwyżkami ceny energii elektrycznej
Ochrona środowiska:
– redukcja emisji co2
– ratowanie środowiska naturalnego
– recykling paneli po okresie użytkowania
– czysta energia
Instalacja zaprojektowana jest do bezobsługowej pracy.
Zabezpieczenia elektryczne gwarantują bezpieczeństwo całego systemu.
Żywotność paneli fotowoltaicznych 25-30 lat
Niezawodność systemu, trwałość.
Brak hałasu, instalacja PV nie wytwarza dźwięków.
Autor filmu:
SMA Solar Technology AG to założona w 1981 roku niemiecka firma, której siedziba znajduje się heskim Niestetal. Jest największym na świecie producentem inwerterów do słonecznych modułów fotowoltaicznych. Szacuje się, że w 2010 roku do firmy należało 40% rynku.